Tags

Related Posts

Share This

Samochodem na Wyspy? Czyli czy warto wybierać się autem do Wielkiej Brytanii?

 Oczywiście szybciej byłoby dotrzeć pociągiem, czy samolotem. Czy jazda samochodem do Wielkiej Brytanii ma wciąż wielu zwolenników? Dlaczego? Jakie ma to dla nas zalety? Czy wyniesie nas to taniej niż w przypadku innego środka transportu?

Jakie są zalety?

  • Jeśli wybieramy się całą rodziną lub większą grupą, rozwiązanie to może okazać się o wiele tańsze od pozostałych;
  • Możemy zabrać tyle bagażu, ile potrzebujemy. Nie musimy się martwić lotniskowymi limitami i drogimi dopłatami;
  • Jeśli celem naszej podróży jest małe miasteczko na północy, podróż samochodem z pewnością będzie wygodniejsza. Unikniemy korzystania z autobusów czy pociągów, które na Wyspach są drogie.

Warto planować wcześniej

Niestety ten sposób podróży nie jest pozbawiony wad. Jest nią z pewnością czas jej trwania. Odległość drogowa z Warszawy do Londynu wynosi ok. 1750 km.

Jednak podjęliśmy się tego wyzwania i jesteśmy już na północnych wybrzeżach Europy – tu do wyboru mamy prom lub jazdę Eurotunnelem. Wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu może nam przynieść korzyść – im wcześniej zabukujemy bilet, tym mniej za niego zapłacimy.

Prom

Najtańsze bilety na prom możemy kupić w sezonie zimowym, ale także jazda nocą może być dobrym wyborem. Rejsy w godzinach nocnych są na ogół tańsze. Płaci się za pasażerów oraz samochód – tu cena zależy od jego wielkości.

Na odprawę promową lepiej się nie spóźniać, najlepiej być godzinę lub dwie przed planowaną godziną rejsu. Podczas przeprawy parkujemy samochód na wskazanym przez obsługę miejscu na pokładzie, a sami udajemy się do kawiarenki.

Popularnym rozwiązaniem jest prom z Calais do Dover. Jeśli kupimy bilet 3 tygodnie przed wyjazdem, zapłacimy za niego ok 44 EURO.

Eurotunnel

Zaletą jest zdecydowanie krótki czas przejazdu – 35 minut.  Każdy skład pociągu zabiera 120 aut osobowych i 12 autokarów. Kursują one co 15 minut, przez całą dobę. Wadą są wysokie ceny od 60 do 350 EURO, czyli 230-1300 zł.

Do odprawy biletowej musimy zgłosić się co najmniej 30 minut przed przejazdem. Po odprawie, kiedy zbliża się czas odjazdu, musimy wjechać samochodem na peron, a następnie do wskazanego wagonu. Po zatrzymaniu auta należy otworzyć okna i zaciągnąć hamulec ręczny. Ze względu na bezpieczeństwo, z Eurotunnelu nie mogą korzystać samochody z instalacją gazową LPG.

Cel osiągnięty

Dojechaliśmy już bezpiecznie na miejsce. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Oczywiście o kierunku ruchu  – lewostronnym!  Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,8 promila. W centrach dużych miast, np. Londynu, warto korzystać z komunikacji miejskiej, gdyż możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Jak widać możliwości dojazdu do Wielkiej Brytanii mamy różne. To od nas zależy, która okaże się dla nas najlepsza. Jeśli planujemy zabrać dużo bagaży i jedziemy większą grupą, a długi czas podróży nas nie odstrasza, to warto udać się własnym autem. Planujmy podróż ze sporym wyprzedzeniem, wtedy zaoszczędzimy na przeprawie promem czy Eurotunnelem!

 Źródło:

http://infolinia.org/news/2123/jak-dojechac-samochodem-do-wielkiej-brytanii.html

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)